Zajímavosti, co je v USA jiné

8. října 2014 v 1:16 |  Co je v USA jiné
Tenhle seznam budu časem rozšiřovat. Je toho hodně, ale takhle najednou si samozřejmě na všechno nevzpomenu. Budu to postupně shromažďovat a zapisovat ;-)

 • V USA se počítá s lidskou poctivostí. Auta se nechávají zaparkovaná s otevřenými okny, balíky se nechávají před dveřmi, v obchodě nemají žádné čipy a co se mi nejvíc líbí: Pro vstup do prostoru metra potřebujete kartu, na které máte peníze. Kartu vždycky přiložíte k turniketu a ten se otevře, asi jako lanovka. Jenomže jednak to není úplně zavřené, takže by se tím bez sebemenších obtíží dalo projít, ale hlavně, když jde někdo před vámi, docela dlouho to trvá, než se to zase zavře. Ale nikdo toho nezneužívá, každý si poctivě počká, až se to zase zavře, aby si mohl odečíst peníze ze své karty :-) Většinou to tam ani nikdo nehlídá.. Takhle by to u nás nefungovalo.
 • Další věc související s poctivostí lidí tady. Každý týden jezdím vyzvednout zeleninu a ovoce (občas i vajíčka a mlíko) na "farmu". Farmu oni asi mají někde mimo město, vyzvedává se to u nich doma. Na zápraží domu mají krabice se zeleninou a ovocem a papír se seznamem jmen, já přijedu, najdu se tam a podle toho, co je tam uvedeno, si naberu. Každý má buď malou nebo velkou krabici zeleniny - otevřete jednu krabici, vezmete si pytel zeleniny; někdo k tomu má ovocnou krabici - vždy je v seznamu specifikováno, co přesně ovocná krabice znamená. Jeden týden to jsou čtyři broskve, další zase šest jablek, jindy to jsou třeba tři nektarinky a tři jabka. Vezmete si k zelenině dané ovoce. Pak je tam ještě chladicí box s mlíkem a vajíčky. Kdo má objednáno, vezme si z boxu. NIKDO NIC NEHLÍDÁ, NEKONTROLUJE! Musím to napsat takhle velkým, protože se nad tím furt nestačím podivovat. Být tohle v ČR, spousta lidí by toho zneužívala a prostě by si nabrali třeba dvakrát tolik. Nikdo by ani nezjistil, kdo si toho vzal víc, prostě by hold na někoho nezbylo. No řekněte sami, mohlo by něco takového fungovat u nás? Doufám teda, že jsem to popsala srozumitelně..
 • Žádný Američan si nikde nedá vodu bez hromady ledu. Je to tady asi taková samozřejmost, jako umýt si ruce po záchodě - voda je prostě s ledem, všude!
 • Kamkoliv přijdete, každý na vás vybafne "Hello, how are you?" Úplně všude, je to součást pozdravu.
 • Nevím, jestli je tohle jiné než v ČR, ale já jsem to teda tady viděla poprvé - drtič odpadu v kuchyni ve dřezu. Znám to třeba ze Simpsonů. Hážou se tam zbytky jídla, šlupky z ovoce, většinou biologický odpad. Pustíte vodu, zapnete knoflík, chvilka kraválu a je po bordelu ;-) Jestli je tohle i u nás, tak tenhle bod ignorujte..
 • Bytovky jsou jako hotel. Ve vchodě je recepce, kde se musíte nahlásit, říct, ke komu jdete a na papír napsat datum, hodinu, číslo bytu, kam jdete, jméno a podpis.
 • Recykluje se všechno dohromady. Žádné plasty, papír, sklo.. Každý má doma vedle normální popelnice ještě jednu na recyklovatelný odpad a tam se prostě hází všechno dohromady.
 • Američani milují zmrzlinu, želé a karty! Naprosto všude se platí kartou, hotovost se téměř nevede. I úplný šušně za pár centů, všechno kartou. Kartu máte na metro, ve Starbucks, v obchodech, vždycky si ji jen nabijete. V restauraci vám přinesou účet ve složce, tam dáte kartu, vezmou si to zpět, přinesou vám kartu a dvě účtenky. Jedna je pro vás, na tu druhou napíšete, jaké dýško dáváte, kolik budete teda platit celkově, podepíšete a dáte zpět číšníkovi. Ten už si to pak z té karty dodatečně vytáhne. Je to takový divný, v podstatě by si mohl vzít víc, že jo. To je ale právě ta poctivost tady..
 • Jestli se učíte anglicky a máte v plánu to pak uplatnit tady (řekla bych, že v Anglii to bude jinak), zapomeňte na "evening". Od zhruba čtyř odpoledne až do rána je to "night".
 • Co je jiné: okna, kliky, vypínače. Okna - taková ta vysouvací, všichni známe z televize; vypínače - páčka, která se přepíná nahoru/dolů; kliky - kulaté, otočné, velmi nepraktické! Zatímco u nás stačí loktem nebo v podstatě čímkoliv jiným jenom zmáčknout kliku, tady je na to potřeba celá dlaň. Když si do pokoje nesu v jedné ruce talíř (který si nemůžu přehodit přes rameno nebo dát po paži) a v druhé ruce třeba hrnek, prostě ty dveře neotevřu, musím si něco odložit..
 • Školní autobus - přesně takový, jaký jezdí v Simpsonech (hodně věcí znám právě odsud, ten seriál prostě miluju, tak se to tady asi vyskytne víckrát ;-), i s tou vysouvací stopkou na boku.
 • Siréna hasičů/záchranky - jiný zvuk než u nás. Když odmyslím tu stinnou stránku, kterou siréna představuje, je to docela vtipný zvuk. Zní to, jako kdyby to někdo parodoval.
 • Ano, opravdu se tu chodí v botech i doma. U nás teda ne, protože máme miminko, ale když přijde návštěva, suverénně si nakráčí v botech i do obýváku, kde je koberec. Měli jsme tady na dvě noci jednu Jimovu známou a ta dokonce bezostyšně šlapala v botech i na hrací koberec malé, který byl zrovna v obýváku na zemi. To už mi přišlo teda vrcholně nevhodné a musela jsem se ozvat!
 • V obchodech jsou baliči tašek! Speciální personál, který stojí na konci pokladny a vše vám zabalí a nachystá do tašky. Když zrovna někam odběhne nebo z nějakého důvodu není k dispozici (třeba tady v jednom obchodě balič tašek zároveň obsluhuje zákazníky Western Union), zabalí vám to pokladní. Prostě neexistuje, aby si to zákazník dal do těch tašek sám :-D
 • Na veškerých potravinách je tabulka s nutričními hodnotami a kaloriemi. Ty kalorie jsou tady opravdu všude hodně zdůrazňované. Máte je i na žvýkačkách a dokonce i vodě (neslazené, neochucené), kde je samozřejmě 0 kalorií, ale prostě to tam je :-D
 • Semafory visí až přes ulici, až jakoby za křižovatkou. Tohle by chtělo spíš nakreslit, ale pokusím se to popsat: Když přijedu na křižovatku v ČR, semafor visí na konci té ulice, na které stojím. Když jsem první v řadě a najedu až ke stop čáře, musím se naklonit nad volant, abych viděla na semafor visící nade mnou. Tady v USA semafor visí až přes cestu, až za tou ulicí, která protíná křižovatku. Než jsem si na tohle zvykla, stalo se mi, že jsem vyjížděla z vedlejší ulice na hlavní, naskočila mi zelená, ale jakmile jsem vjela na tu hlavní ulici (odbočovala jsem doleva), najednou jsem si všimla, že na semaforu nade mnou svítí červená. Tak jsem tam samozřejmě zastavila, ale ta červená patřila té silnici, na kterou jsem vjížděla, ale ne mně, autům za mnou. Ježiš to je komplikovaný!!! :-D
 • Všechny ulice, i ty nejmenší, jsou označeny. Není to na budovách jako u nás, ale jsou na to speciální sloupy (nebo možná je to lampa? musím si to ještě pořádně prohlídnout, nějak jsem tomu nevěnovala pozornost..), na kterých je na každé křižovatce označená jak ta, která křižuje, tak ta, která je křižována. Prostě není možné se ztratit ;-) Já jsem tady zezačátku vůbec nevytáhla paty ze dveří bez mapy..
 • Abyste se mohli jít někam vykoupat, musíte si tam zařídit členství!!! Kdo znáte Sex ve městě (Samantha se snažila kamsi dostat a přivlastnila si něčí ztracenou členskou kartu), tak tak to opravdu je. Prostě není možné si zajít někam na bazén nebo koupaliště. Dělají z toho hroznou vědu..
 • Není možné sehnat sádlo! Když jsem se na to ptala v obchodě, čuměla na mě jak zjara, že to se snad používá jenom v restauracích. Ono je toho samozřejmě víc, co tady nekoupíte, ale tohle mě docela překvapilo. Dost mi to chybí k vaření..
 • Američani nejsou zas tak tlustí, jak se říká, nebo jak si každej představuje. Zkoušela jsem tak ze srandy na ulici spočítat, kolik lidí z dvaceti, které uvidím, má nadváhu. Dva.. Nevím, jestli je tohle něcoříkající ("opak" nicneříkající) údaj, v průzkumech by se to asi nechytlo, ale opravdu to není taková hrůza, jak jsem čekala. Naopak, když jdu večer běhat, potkám vždycky minimálně deset dalších běžců s dobrou postavou. Ale zase je fakt, že u nás jsem v životě neviděla takový prdele, co tady mají ty černošky. To já mám kolikrát tendenci to vyfotit, jak mi to přijde neuvěřitelný!!! A já to jednou vyfotím..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.